Skip to content

TROPIENIE ŻUBRÓW – SAFARI PO POLSKU

 

WildRiver_Zubr

W skrócie o żubrach

Żubry to majestatyczne i zdecydowanie największe zwierzęta Europy. Dorosły byk – samiec żubra może ważyć nawet tonę, a jego wysokość w kłębie może dochodzić do 2 metrów.

Są zwierzętami roślinoźernymi. Ich głownym pokarmem są rośliny zielne oraz trawy, głównie porastające śródleśne polany lub okołoleśne łąki i pastwiska. Poza tym – zwłaszcza poza okresem wegetacji – żubry spożywają także korę i pędy niektórych drzew i krzewów.

Mimo, że trudno podejść do nich na niewielką odległość są wspaniałym obiektem do obserwacji, a każde spotkanie z żubrem zostaje w pamięci na długo.

Więcej o biologii i życiu żubrów możecie dowiedzieć się od naszych przewodników podczas wyprawy, na której tropimy te przekiękne zwierzęta.

Gdzie możemy zobaczyć żubra?

Po tym, jak na początku XX wieku żubry żyjące na wolności wyginęły w Polsce ich populacja została odtworzona, a w ostatnich latach ich liczba systematycznie rośnie przekraczając w chwili obecnej 2000 sztuk. Obecnie kilkuosobnicze stada możemy spotkać na Pomorzu, zachodzie i północnym wschodzie Polski, ale większe ilości żubrów zyją w Bieszczadach i przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej, dokąd zapraszamy na nasze wyprawy.

Tropienie odbywa się w dwóch opcjach: polegającej na aktywnym szukaniu żubrów na leśnych polanach i łąkach, na które zwierzęte wychodzą żerować – najczęściej objeżdzając je samochodem i podchodząc zwierzęta po ich znalezieniu, a także tropiąc je w okolicach ich ostoi, gdzie mamy szanse zobaczyć dzikie żubry w lesie.

Najciekawsze dla tropicieli, a jednocześnie najefektywniejsze jest połączenie obu metod.

WildRiver_PuszczaBialowieska

Safari w puszczy i tropienie żubrów w Puszczy Białowieskiej – czy warto?

Zapraszamy na wyprawy do puszczy z przewodnikami WIld River.

Podczas wyprawy przede wszystkim będziemy razem obserwować dzikie żubry, ale także nauczycie się rozpoznawać ich tropy, dowiedziecie się gdzie i jak szukać żubrów, jakie są ich zwyczaje i biologia.

Jednocześnie mamy duże szanse zobaczyć inne zwierzęta – przy okazji tropienia żubrów regularnie obserwujemy jelenie, sarny, dziki, lisy, łosie, a przy większej dozie szcżęścia także wilki. Obserwujemy też często ptaki – kruki, myszołowy, jastrzębie, bieliki, żurawie i wiele innych.

Specjalizujemy się w indywidualnych, dedykowanych wyprawach rozpoczynających się bezpośrednio w okolicach Puszczy Białowieskiej lub też w Warszawie, skąd razem z naszymi goścmi jedziemy samochodem do Puszczy.

Czas trwania safari dostosowywany jest do naszych klientów, ale ze względu na czas trwania dojazdu jest to minimalnie cały dzień od świtu do nocy. 

WildRiver_Zubr01