BOLEŃ – WYPRAWY Z PRZEWODNIKIEM WĘDKARSKIM
Wyprawy na bolenia w Polsce – od czego zacząć?
Boleń, zwany też rapą, jest chyba najbardziej sportową rybą drapieżną Polski. Jest rybą dynamiczną i silną (zwłaszcza w początkowej fazie holu), a do tego często poławianą w miejscach nurtowych, co tylko zwiększa poziom trudności. Jeżeli dodamy do tego często delikatny sprzęt wykorzystywany do wędkowania otrzymujemy uzależniający koktajl emocji bezpośrednio po braniu rapy. To właśnie dlatego, boleń nazywany bywa niekiedy „łososiem dla ubogich”.
Sezon na bolenie w Polsce rozpoczyna się w tym samym dniu, w którym rozpoczynamy szczupakowe łowy – 1 maja i trwa do końca roku. Najlepsze okresy to zwykle okres końca wiosny (czerwiec) oraz początek jesieni (wrzesień i październik), kiedy bolenie żerują intensywnie przed zimą. Są też wtedy najgrubsze i najsilniejsze.
Metody połowu bolenia
Bolenie z premedytacją łowione są niemal wyłącznie metodą spinningową. Nieliczni wędkarze potrafią łowić go skutecznie na muchę lub na żywą przynętę.
Tradycyjnie boleń był poławiany na długie i wąskie błystki wahadłowe (często niemal pozbawione pracy i zwijane szybko w nurcie), jednak skuteczne wędkarstwo boleniowe rozpoczęło się tak naprawdę w latach dziewięćdziesiątych, wraz z upowszechnieniem się przynęt gumowych oraz woblerów, stanowiących wierną imitację uklei – głównego pokarmu boleni. Do dziś zresztą te przynęty (w coraz to nowych odsłonach) stanowią zdecydowaną większość wabików w pudełkach boleniowych wędkarzy.
Bolenie często (zwłaszcza w okresie letnim) widowiskowo żerują na powierzchni wody, gdzie można je kusić na szybko zwijaną powierzchniową przynętę. Zwłaszcza w okresie jesiennym są jednak niewidoczne na powierzchni, żerując aktywnie w pół wody lub przy dnie – najczęściej w nurtowych rynnach. Możemy ja tam łowić na zbliżone przynęty, jednak prowadzone dużo wolniej oraz w niższych partiach wody.
Łowiska boleniowe
Typowymi łowiskami boleni są duże nizinne i wyżynne rzeki – Wisła, Odra, Warta, Bug, Narew, San. Bolenie zajmują tam stanowiska nurtowe lub około-nurtowe. Typowymi miejscami są rzeczne przykosy, rafy, kamieniska, „główki”, opaski i inne budowle hydrotechniczne – słowem, wszystkie miejsca w których silny nurt spotyka się z przeszkodami wodnymi powodującymi zawirowania wody.
Bolenie w takich miejscach stoją przyczajone w cieniu prądowym i są gotowe o natychmiastowego ataku na przepływającą, porwaną bystrym nurtem niewielką rybę lub… naszą przynętę. W chwilach żerowania bolenie aktywnie penetrują okolicę, często polując na zebrane w ławice ukleje.
Innym typem łowiska boleniowego, są niektóre zbiorniki zaporowe (np. Czorsztyn lub Rożnów), w których bolenie najczęściej łowiona są w okolicach stad drobnicy – często w powierzchniowych warstwach wody.
Zarówno w przypadku zaporówek, jak i rzek – kluczowy jest dobór miejsca do okresowej aktywności ryb. Wymaga to regularnej obserwacji wody i zachowań ryb oraz wyciągania wniosków z naszego częstego pobytu nad rzeką lub też… pomocy przyjaciela lub przewodnika wędkarskiego.
Wyprawa na bolenie z przewodnikiem wędkarskim – czy warto?
Celowy połów boleni w rybnym łowisku może być bardzo efektywny dla wędkarza znającego żerowania i połowu boleni. W dobrych okresach nierzadko łowione jest kilka egzemplarzy jednego dnia. Jednocześnie dla wędkarza rozpoczynającego swoją przygodę z „boleniowaniem”, rapa może wydawać się rybą widmo. Nawet po namierzeniu miejsca, w którym bolenie aktywnie żerują pokazując się na powierzchni, nierzadko taki wędkarz zejdzie z wody o przysłowiowym kiju.
Wtedy właśnie nieoceniona będzie pomoc profesjonalnego przewodnika wędkarskiego. Odpowiednie dobranie przynęty do łowiska i zastanych warunków, a także zestrojenie tego z porą dnia, w której bolenie żerują aktywnie – o wszystko to zadbają nasi profesjonalni przewodnicy wędkarscy zwiększając istotnie szanse na sukces i wymarzone trofeum!
Istotne są także kwestie sprzętowe. Wędka, kołowrotek, plecionka lub żyłka muszą być oczywiście odpowiednio dobrane ale także szybka i bezpieczna łódź pozwalająca przemieszczać się po rzece zwiększy nasze szanse – będziemy w stanie w relatywnie krótkim czasie obłowić wiele dobrych stanowisk boleniowych.
Zapraszamy do kontaktu, jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub jesteś zainteresowany wyprawą na bolenie razem z Wild River.
Zobacz także: