Skip to content

SZCZUPAK – WYPRAWY Z PRZEWODNIKIEM WĘDKARSKIM

 

Wyprawynaryby6

Wędkarstwo szczupakowe w Polsce

Łowienie szczupaków od zawsze było w Polsce jednym z najpopularniejszych sposobów wędkowania. Czy to ze spinningiem, czy – zwłaszcza przed laty – z żywcówką ogromne rzesze wędkarzy nastawiają się na szczupaki już od 1 maja, który w Polsce jest swoistym świętem wędkarskim – to właśnie wtedy rozpoczyna się sezon na szczupaki (sezon trwa do końca grudnia).

Większość wędkarzy traktuje szczupaka jako największe trofeum i nie jest to żadnym zaskoczeniem. Szczupak to prawdopodobnie największy (nie pod względem rozmiaru, ale przede wszystkim pod względem drapieżności – zdecydowaną większość diety szczupaka stanowią ryby) drapieżnik polskich wód – jest bardzo silny, szybki, dynamicznie walczący na wędce i popisuje się przy tym często akrobatycznymi wyskokami ponad powierzchnię wody.

Jest przy tym wdzięcznym przeciwnikiem dla mniej wprawnych wędkarzy, którzy pod opieką przewodnika nawet na pierwszej wyprawie na szczupaki mogą często cieszyć się wspaniałym trofeum.

Metody połowu szczupaka

Szczupaki łowione są wieloma metodami – począwszy od żywca (połów na żywą rybę) i “trupka” (wędkowanie na martwą, ale naturalną rybę) po metody sportowe – spinning, trolling, vertical oraz sztuczna mucha. 

Nasi przewodnicy specjalizują się w metodach sportowych, ze szczególnym uwzględnieniem wędkowania metodą trollingową oraz spinningową.

Jako przynęty stosujemy różnego typu wabiki dobrane do miejsca, pory roku i aktualnego sposobu żerowania ryb – począwszy od ogromnych nawet 30 cm woblerów i gum, a skończywszy na mikro-jigach, wielkości 3-5cm. Dzięki doświadczeniu i znajomości sytuacji w wodzie nasi przewodnicy zawsze pomagają dobrać optymalne w danej sytuacji przynęty – tak, żeby zmaksymalizować szanse na skuteczny połów.

Wyprawynaryby5
pike fishing in Poland-2

Łowiska szczupakowe

Szczupaki występują w zasadzie we wszystkich wodach w Polsce – począwszy od górskich rzek, poprzez stawy, rzeki nizinne, jeziora, a skończywszy na przybrzeżnych wodach Bałtyku. Ze względu na presję wędkarską ich liczebność jest jednak różna w różnych wodach.

Dlatego też łowisko, na którym łowimy z naszymi klientami jest zawsze dobierane indywidualnie w danej sytuacji: zależnie od lokalizacji naszego klienta, a także możliwości i dostępnego czasu na wędkowanie oraz aktualnej sytuacji w różnych zbiornikach.

Najczęściej wędkujemy w rzekach Mazowsza i Pomorze (m.in. Bug, Narew, Nogat) oraz najlepszych jeziorach (m.in. słynący z ogromnych szczupaków Żarnowiec, a także jeziora Warmii i Mazur, jezioro Zegrzyńskie koło Warszawy oraz niewielkie mazowieckie stawy i jeziora – nieznane szerokiemu gronu perełki ze zdrową populacją szczupaków)

Wyprawa na szczupaka z przewodnikiem wędkarskim – czy warto?

Szczupak jest rybą relatywnie łatwą do złowienia dla wprawnego wędkarza, ale mimo to – złowienie go wymaga znacznej wiedzy i przygotowania. Dobór łowiska, czasu, przynęty, sprzętu, dostosowanie się do warunków panujących nad wodą i wiele innych elementów –  o wszystko to zadbają nasi profesjonalni przewodnicy wędkarscy zwiększając wielokrotnie prawdopodobieństwo sukcesu nad wodą.

Wszystko to staje się jeszcze bardziej istotne, jeżeli celem wyprawy ma stać okazały szczupak – sztuka ważąca co najmniej kilka kilogramów i przekraczająca magiczne 100cm długości. Wielu wędkarzy łowiących od lat szczupaki wciąż marzy o złowieniu takiej ogromnej ryby.

Celowe nastawienie się na okazy wymaga jeszcze więcej przygotowania i metodycznego działania. Mimo, że takie łowy wymagają nierzadko dużego wysiłku gwarantujemy, że nagroda w postaci zdjęcia i widoku odpływającego, wypuszczonego ogromnego szczupaka jest tego warta. Nie każdy jednak jest w stanie poświęcić setki godzin na analizowanie zachowań ryb, dokładne poznawanie wody etc. Szczególnie wtedy wsparcie doświadczonego, profesjonalnego przewodnika wędkarskiego jest nieodzowne. 

Zapraszamy do kontaktu, jeżeli jesteś zainteresowany wyprawą na szczupaki razem z nami.

Pike fishing in Poland 3