Skip to content

SUM – WYPRAWY Z PRZEWODNIKIEM WĘDKARSKIM

 

Wyprawynaryby8

Wyprawy na suma w Polsce – od czego zacząć?

Sum (Silurus glanis) jest największym drapieżnikiem polskich, ale i szerzej – Europejskich wód słodkich. Występuje pospolicie w rzekach, jeziorach, zbiornikach zaporowych.

Ze względu na wielkośc, siłę i dynamikę hol suma, zwłaszcza dużego, jest niezapomnianym przeżyciem wymagającym też bardzo mocnego sprzętu, szczególnie w miejscach w pobliżu zaczepów – powalonych drzew, korzeni i innych przeszkód podwodnych, w pobliżu których sum uwielbia przebywać.

Sum jest rybą ciepłolubną i świetnie żeruje i czuje się w okresie letnim, kiedy aktywność innych gatunków jest często mniejsza. Sezon na sumy w Polsce rozpoczyna się 1 czerwca, a kończy ostatniego dnia października. Szczyt żerowania, a jednocześnie okres kiedy najłatwiej chyba o dużego sum przypada na okres późnego lata – sierpień i wrzesień, ale sumy łowimy z sukcesem przez cały okres, kiedy jest to dozwolone.

Metody połowu suma

Skuteczny połów sumów możliwy jest na wiele sposobów, dzielących się na dwie podstawowe grupy – metody pasywne i aktywne.

Metodami pasywnymi nazywamy przede wszystkim różnego rodzaju zasiadki (tzw. „stacje”) w których żywa lub martwa, ale naturalna przynęta podawana jest w pobliże spodziewanych miejsc przebywania lub żerowania sumów.

Metody aktywne, jakimi łowimy sumy to przede wszystkim spinning, metoda wertykalna oraz trollingowa.

Metoda wertykalna polega na podaniu przynęty bezpośrednio pod łodzią, obserwując ją jednocześnie na ekranie echosondy. W tym samym czasie ryby wabione są przy pomocy specjalnie wyprofilowanego tzw. kwoka, którym wędkarz uderza o taflę wody. Sprowokowane sumy, które zbliżają się do przynęty obserwujemy w czasie rzeczywistym na sonarze i dodatkowo aktywnie prowokujemy do brania wprowadzając przynętę w ruch.

Metoda spinningowa i trollingowa opierają się przede wszystkim na aktywnym poszukiwaniu ryb w kolejnych miejscach ich spodziewanego przebywania, łowiąc na przynęty sztuczne – najczęściej woblery.

Niezależnie od wybranej metody, sprzęt do połowu suma musi być bardzo mocny. Spodziewając się brania dużego suma (a nigdy nie wiemy jakiej wielkości ryba połakomi się na naszą przynętę) plecionka grubości 0,28 – 0,35mm oraz odpowiednio dopasowane wędzisko i kołowrotek to niezbędne minimum łowiąc z łodzi. W trakcie połowu z brzegu sprzęt musi być odpowiednio mocniejszy.

Catfish fishing in Poland 3
Catfish fishing in Poland

Łowiska sumowe

Sumy w Polsce są powszechnie spotykane we wszystkich naszych dużych rzekach i zbiornikach zaporowych, a także w niektórych, zwłaszcza większych jeziorach.

Typowymi miejscami przebywania sumów rzekach są głębokie rynny i wymyte doły, w których sumy odpoczywają najczęściej w pobliżu dna. Nierzadko jednak żerują w takich miejscach patrolując toń wody na różnych głębokościach. Na mazowieckiej Wiśle typowymi miejscami odpoczynku sumów są wszelkie rodzaju nurtowe miejsca o głębokości co najmniej 4 metrów.

Zwłąszcza wieczorami i nocami, ale nierzadko także w ciągu dnia sumy wychodzą na żerowiska na płytsze miejsca z dużą ilością drobnicy. Najczęściej są to piaszczyste przykosy, kamienne rafy, napływy i wartkocze za śródrzecznymi przelewami i innymi przeszkodami wodnymi. 

Na zbiornikach zaporowych dzienne ostoje suma są analogiczne. Typową miejscówką jest stare koryto rzeczne, zwłaszcza w pobliżu wszelkiego rodzaju zwalisk, starych, zalanych budowli lub kamenisk.

Żerujące sumy wychodzą na płytsze miejsca przebywania białorybu – często są to relatywnie płytkie blaty, pełne drobnicy lub większego białorybu – płoci, krąpi i leszczy.

Wyprawa na sumy z przewodnikiem wędkarskim – czy warto?

Nie ma większej i silniejszej ryby w polskich wodach, z którą mógłby zmierzyć się wędkarz. To chyba dlatego, dla większości wędkarzy pozostaje Świętym Graalem – rybą, która zapewni ogromne emocje, satysfakcję, a także którą można pochwalić się nie tylko koledze wędkarzowi, ale (ze względu na rozmiar) także rodzinie czy przyjaciołom.

Złowienie suma „z marszu”, bez dogłębnego poznania zwyczajów tych ryb, a także przygotowania kosztownego sprzętu nie jest jednak łatwe. Dlatego właśnie skorzystanie z usług profesjonalnego przewodnika wędkarskiego jest często wybieraną opcją. 

Przewodnicy wędkarscy Wild River nie tylko doskonale znają metdoy połowu i miejsca przebywania i żerowania sumów na Wiśle, Narwi, Bugu, Odrze czy Zalewie Zegrzyńskim, ale także wyposażeni są w szybkie łodzie uzbrojone w najnowszą elektronikę wędkarską oraz oczywiście profesjonalny sprzęt wędkarski umożliwiający szybkie i skuteczne wyholowanie nawet największego suma! 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i dołączenia do wyprawy z przewodnikiem wędkarskim Wild River

sum wislany