Wisła – królowa polskich rzek
Największa polska rzeka
Ostatnia tak duża, nieuregulowana europejska rzeka płynąca na długich odcinkach w zupełnie naturalnym krajobrazie. Jest najdłuższą rzeką Polski, a jednocześnie najdłuższą rzeką zlewni Morza Bałtyckiego – ma długość 1047km od źródeł do Zatoki Gdańskiej, do której uchodzi.
Na całej jej długości znajduje się wiele obszarów specjalnej ochrony ptaków, specjalnych obszarów ochrony siedlisk, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu. Na długich odcinkach Wisła pozostaje niemal niezmieniona od tysiącleci, płynąc zmieniającym się co roku naturalnym korytem dzikiej rzeki.
Jest zamieszkiwana przez ogromne populacje zwierząt i ptaków: mew, rybitw, kormoranów, czajek i wielu innych. Mimo dużej presji rybackiej i wędkarskiej, wciąż stanowi doskonałe łowisko, umożliwiając skuteczne połowy największych nawet rodzimych ryb drapieżnych.
Wędkowanie w Wiśle z przewodnikiem wędkarskim
Środkowy bieg Wisły w okolicach Warszawy stanowi doskonałe łowisko białorybu oraz ryb drapieżnych. Na naszych wyprawach skupiamy się przede wszystkim na tych ostatnich. Gatunkami na jakie często nastawiamy się wędkując nad Wisłą są sumy oraz bolenie. Sumy, największe polskie drapieżniki przekraczające nierzadko długość 200cm są niezwykle rozpowszechnione w wodach nizinnej Wisły – łowimy je w okresie letnim: od początku czerwca do połowy października. Drugim gatunkiem regularnie łowionym w Wiśle są bolenie – chyba najbardziej sportowa ryba nizinnych rzek Polski, żerująca w silnym nurcie oraz łowiona delikatnym sprzętem dostarcza niezapomnianych emocji w trakcie holu. Oczywiście w Wiśle łowimy także inne gatunki ryb: sandacze, szczupaki, klenie, brzany, a także białoryb: leszcze, certy i inne
Dowiedz się więcej o naszych wędkarskich wyprawach tutaj.
Obserwowanie przyrody nad Wisłą
Wisła w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od Warszawy daje wspaniałe możliwości podglądania ptaków, w tym przede wszystkim – naszego herbowego orła bielika.
Pradolina Wisły to wyjątkowe miejsce, gdzie możemy oglądać ogromne zagęszczenie różnych gatunków ptaków: rybitwy rzeczne i białoczelne, sieweczki obrożne i rzeczne, zimorodki, gągoły, tracze, czajki, kormorany, czaple siwe i białe, bociany czarne, żurawie, bieliki, myszołowy, błotniaki stawowe i łąkowe – przy odrobinie szczęścia wszystkie je można zobaczyć w ciągu jednodniowej wyprawy.
Żeby jednak było to możliwe pokonujemy nierzadko długie odcinki Wisły łodzią umożliwiającą dotarcie z lornetką i aparatem w miejsca niedostępne z brzegu, a także – odszukanie odpowiednich odcinków rzeki i miejsc aktualnego przebywania i żerowania ptaków. Sama obserwacja również prowadzona jest z łodzi, którą po cichu podpływamy do miejsc przebywania ptactwa, ale także – zwłaszcza przy fotografowaniu – po desancie na piaszczyste wyspy lub brzegi rzeki.
Przy okazji bardzo często możemy zaobserwować ssaski wodne, jak wydry czy wszędobylskie bobry, a mając odrobinę szczęścia możemy zobaczyć łosia albo stado jeleni czy dzików przepływające z brzegu na żerowisko na jednej z wiślanych wysp.
Gwarantujemy bezpośredni kontakt z naturą, liczne obserwacje i niezapomniane wrażenia