Położona w środkowej części Europy Polska oferuje szereg możliwości wędkowania – zarówno jeżeli chodzi o liczne gatunki ryb, jak i różnorodne wody: począwszy od niewielkich stawów i sadzawek, poprzez jeziora, strumienie, rzeki, a na Morzu Bałtyckim kończąc.
Aż 3% powierzchni Polski pokrywają wody. Nie ma więc nic dziwnego, że wędkarstwo jest w Polsce tak popularną aktywnością – szacuje się, że całkowita liczba wędkarzy w Polsce sięga 1,5 miliona, z czego około 600 000 osób to członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW).
Największą popularnością w kraju cieszy się aktywny połów ryb drapieżnych (szczupaków, sumów, sandaczy i boleni), wędkarstwo karpiowe oraz popularne wędkowanie metodami gruntowymi lub ze spławikiem.
Żeby legalnie wędkować w Polsce Polacy potrzebują karty wędkarskiej (wydawanej przez organy publiczne) oraz dodatkowego pozwolenia wydawanego przez właściciela wody (PZW dla większości wód publicznych). Co jednak ważne obcokrajowcy, którzy chcą wędkować w Polsce zwolnieni są z obowiązku posiadania karty wędkarskiej, natomiast bezwzględnie muszą posiadać pozwolenie wydane przez właściciela lub użytkownika wody.
Polska karta wędkarska
Obywatele Polski wędkujący w Polsce zobowiązani są do posiadania karty wędkarskiej, którą można uzyskać po zdaniu oficjalnego egzaminu ze znajomości przepisów państwowych regulujących zasady wędkowania na terenie Polski. Egzamin można zdać w lokalnym kole Polskiego Związku Wędkarskiego, a na podstawie zdanego egzaminu kartę wędkarską wydaje starosta powiatowy.
Co ważne, karta wędkarska jest dokumentem ważnym bezterminowo.
Zwolnienia z obowiązku posiadania polskiej karty wędkarskiej
Istnieją dwie grupy osób zwolnione z obowiązku posiadania karty wędkarskiej podczas wędkowania na terenie Polski. Pierwszą grupę stanowią dzieci i młodzież do 14 roku życia. Dzieci mają prawo wędkowania bez karty wędkarskiej, jeżeli wędkują pod opieką dorosłego wędkarza posiadającego kartę wędkarską (oraz pozwolenie wydane przez właściciela wody).
Drugą grupę stanowią natomiast obcokrajowcy, którzy zwolnieni zostali z obowiązku posiadania karty wędkarskiej i do legalnego wędkowania potrzebują wyłącznie zezwolenia od właściciela wody.
Zezwolenie na wędkowanie
Zezwolenie na wędkowania w danym akwenie jest zawsze bezwzględnie wymaganym dokumentem. W Polsce zdecydowana większość wód (w tym wszystkie wody płynące – strumienie i rzeki) należy do skarbu państwa.
Zdecydowana większość tych wód pozostaje w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego (dotyczy to też wszystkich największych rzek mazowieckich – Wisła, Narew, Bug) i to zezwolenie wydane przez PZW jest na nich wymagane.
Wykaz wód użytkowanych przez PZW dostępny jest na internetowej stronie związku (i jego okręgów) pod adresem https://www.pzw.org.pl/home/. Większość informacji na stronie jest w języku polskim, ale w przypadku braku możliwości skorzystania z pomocy osoby posługującej się językiem polskim, można skorzystać z dostępnych w internecie narzędzi tłumaczących automatycznie stronę na język angielski.
Pozostałe wody pozostają w zarządzaniu:
- PGW Wody Polskie, powołanej do zarządzania wodami publicznymi nie tylko w zakresie wędkarstwa i rybactwa. Listę zbiorników wodnych oraz zasady zakupu zezwolenia dla wód pozostających w zarządzaniu PGW można zweryfikować na stronie https://www.wody.gov.pl/nasze-lowiska (niestety również w języku polskim)
- Gospodarstwa rybackie
- Stowarzyszenia
- Prywatni właściciele
- Kluby wędkarskie
Dla tych czterech ostatnich grup, każdorazowo należy indywidualnie zweryfikować możliwość i warunki uzyskania zezwolenia. Nie zawsze jest to możliwe drogą komercyjną – niektóre kluby wędkarskie wymagają charytatywnego zaangażowania w działania na rzecz lokalnych wód i poprawy ich jakości z perspektywy wędkarza (np. udział w zarybieniach, sprzątanie, pilnowanie wody, etc)
Zakup zezwolenia na wędkowanie w Polskim Związku Wędkarskim
Podstawowym i tradycyjnym sposobem zakupu zezwolenia na wody PZW jest wizyta w lokalnym kole PZW. Najbliższe koło PZW możesz znaleźć tutaj: https://www.google.pl/maps/search/Polski+Związek+Wędkarski+Koło
Ceny różnią się, zależnie od regionu, rodzaju wody (wody nizinne i górskie), ilości dni wędkowania (opłata roczna lub okresowa – tygodniowa, trzydniowa lub jednodniowa), a w niektorych przypadkach także od metody wędkowania (np. dodatkowa opłata za połów metodą trollingową). Dla członków PZW opłaty są niższe, niż dla obcokrajowców i osób niezrzeszonych.
Drugą metodą zakupu zezwolenia jest wizyta w lokalnym sklepie wędkarskim, z których większość pośredniczy w sprzedaży zezwolenia PZW.
Trzecią opcją (zwykle najwygodniejszą przy zakupie licencji krótkookresowej) jest zakup licencji przez internet. Każdy okręg PZW ma swoje własne regulacje w tym zakresie, jednak większość okręgów współpracuje z platformą dostępną pod adresem: https://eokon.eparki.pl/
Zezwolenie na wędkowanie w Warszawie i okolicach dla cudzoziemców
W roku 2022 opłaty za wędkowanie dla cudzoziemców kształtują się w poniższej wysokości:
- Zezwolenie jednodniowe: 50 zł
- Zezwolenie trzydniowe: 110 zł
- Zezwolenie tygodniowe: 140 zł
- Zezwolenie roczne na wody nizinne: 400zł
- Zezwolenie roczne na wody nizinne i górskie: 450zł
Zakupu zezwolenia można dokonać na stronie https://ompzw.eparki.pl/ lub też w jednym z kół wędkarskich, których lista dostępna jest tutaj: https://ompzw.pl/kola-wedkarskie.
Co jednak ważne, zakup zezwolenia to zaledwie początek przygody, a największym wyzwaniem jest wytypowanie odpowiednich miejsc, czas, metody i przynęty, żeby z sukcesem złowić wymarzoną rybę. Jeżeli nie dysponujecie wystarczającą ilością czasu na dochodzenie do sukcesu we własnym zakresie, zapraszamy na wyprawy z naszymi przewodnikami. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną na naszej stronie: https://wildriver.pl/index.php/przewodnik-wedkarski/
W razie wątpliwości lub trudności – zapraszamy do kontaktu i zawsze chętnie pomożemy.